Регистрация SHARVILI.com помогает Вам всегда оставаться на связи и общаться со своими знакомыми.

Balikesir lezgiyrikay makala - Samur gezet

Inal zaz Balikesirda yasamiszvay Lezgiyrin patav fena abur akunvay Reshad stxadini Ilham stxadi Azerbeycandin baskent Baki seherda ak\'atzavay \"Samur\" tvar alay Lezgi gezetddiz kvenvay sa makala guz kanzva.

Yarğ
Sahray gadayar ik\'wan k\'\'san makala kx\'envaybur. KtsIarvi stxa, vunni sagx\'uy ama i forumda atsigna. Gzaf rikIiz xush x\'ana Tyurkiyedavay lezgiyrikay kIelayla.
i gadayrin khenva makala çna kIelala çu alamat hana. sağra lezgiyar. BURSA\'DAĞ SALAMAR.
Yasar stxa, vi rikel alamani. chun va galaz Kirneda 2001 lahay yisan Aralik varcra tanish hanvaytir... Bursada avay dernekdin chexidi tir vun ha chavuz...
axpa Balikesirda dernekda sa shumud sefer raxaytir...

Paka Balikesirdiz telefon avuna kanda ))).
Puzarar akatna juvanburu galaz raxan patalay...

Inshalla, mukvara chi dernekrin kvalaxar va imkanar madni para va gur jeda... hi sa shumud yisuz sa kus atanva dernekrin van. alatay chavariz Afardin yiferiz, Lezginkadin yiferiz kvedaytir... Gila jezmata abur, yarab?
Turkiyedeki kardeslerimize tekrar selamlar. Bence Reshad-in da dedigi gibi Balikesirde cok guzel seyler yapiliyordu. Onlarin yarim kalmasi beni cok uzuyor. Turkiyedeki lezgi kulturunu korumak icin bir seyler yapmamiz gerekir diye dusunuyorum. Bu konuda daha somut oneriler sunmamiz gerekiyor. Yashar stxa, sizce bu konuda ne yapilabilir?
Ilk olarak Azerbaycandan lezgi dilinde olan muziklerin bulundugu bir CD veya DVD gonderebiliriz. (kac tane olacagina siz karar verin) Boylece muzik araciligi ile lezgilerin kendi dillerini tam olarak unutmasinin karsisini bir kadar alabiliriz. Bu konuda ne dusunuyorsunuz?
VA ALEYKUM LEZGI STXAYAR.HIK YA ?
allah razı olsun kardeşim ama biz değişik sitelerden bu müzikleri temin ediyoruz zaten ama türkiyede lezgilerin kendi kültürlerine sahip çıkıyolar zaten bu konuda bir ilerlememiz daha oldu 1 hafta önce www.kirneliler.net diye bir site açtık bu sitede amaç tüm dünya lezgilerini ve türkiyedeki lezgileri bir araya toplamak nasıl bu sitede toplanıp sahip çıkıyosak hatta ben rusca bilmediğim için admin kardeşimden rica ettim o beni üye yaptı sonunda oldum ama dünyanın neresinde olursa olsun kendi milletimi arar bulurum ruscam yok ama lezgicem fena sayılmaz burada önemli olan bizlerin bir arada toplanmasıdır.fikir alış verişidir inşallah bir günde yüzyüze konuşmamızdır. türkiyede avabur gızaf merak iyizvu haçkayar
Кто сможет перевести вот это?

lezgilere etibar yoxdu. onlar ozlerin Azerbaycanli saymillar...ele buna gorede omur boyu psixoloji izolyaciyada yashiyacaglar Azerbaycanda)))
Хейир ола
A) Lezgisen sen? B) He A) Ne gundesen)) C) Lool D) lol
author=Мазави link=topic=10589.msg51718#msg51718 date=1295774857 пишет...

lezgilere etibar yoxdu. onlar ozlerin Azerbaycanli saymillar...ele buna gorede omur boyu psixoloji izolyaciyada yashiyacaglar Azerbaycanda)))
Хейир ола

Лезгинам нет доверия. Они себя не считают азербайджанцами. Именно поэтому они всегда будут жить в психологической изоляции в Азербайджане.
Дальше не разобрал смысл.
П.С. не обращайте внимания, в Азербайджане тоже идиотов хватает))Этакие перлы..
author=Мазави link=topic=10589.msg51718#msg51718 date=1295774857 пишет...

Хейир ола

а дальше видимо идет опрос какой то
вариант А -Lezgisen sen? (ты лезгин?)
другие варианты не разобрать.
:D :D :D

a dalshe :

b) He = da ; upotreblyaetsa v razgovornoy rechi ;
a) ne g?ndesen ? = v kakom ty sostoyanii ? eto negativnoe virajenie ; kak po lezginski, 'juv avay qaz kiliga, kich'in qa ava vun Smile', ili je 'vun avay yug' vuch ya'
Время 15:13.